




Fotografije iz srca Srbije
Na mapi Kosova i Metohije nalaze se mnogobrojne pravoslavne svetinje. Kosovo je žrtvena zemlja, zemlja podviga, raspeća i vaskrsa. U njoj svaki događaj ima arhetipske obrise i svaka reč mitski prizvuk. Tu su podignuti neki od najlepših srpskih hrišćanskih svetinja srednjeg veka, a podizali su ih vladari, crkveni velikodostojnici, vlastela i to kao svoje zadužbine i grobne crkve.
Srbija je zahvaljujući njihovom arhitekturom, freskama, ikonama dosegla vrhove svetske umetnosti. Svetinje, koje danas čuvaju pripadnici Kfora, nalaze se na Uneskovoj listi kulturne baštine - Gračanica, Pećka patrijaršija, Visoki Dečani i Saborni hram Bogorodice Ljeviške. Na ovom prostoru ostalo je posle nemilih dešavanja još puno srpskih svetinja koje nisu zaštićene, a mnogo znače u nacionalnom, duhovnom i kulturnom pogledu.
Projekat ima za cilj da na jedinstven način prikaže grad kao kulturnu scene kroz postavku fotografija manastira srca Srbije - Kosova i Metohije. Ideja je u vezi sa stavom da grad oblikuje svest građana ne samo u nekoj obrazovnoj instituciji, nego i u svakoj delatnosti kroz širi kontekst gradskih ulica. Koncept podrazumeva aktiviranje raspoloživih gradskih prostora i resursa, u našem slučaju trga, stavljajući ga u službu umetničkog čina.
Vrabac u akciji
Novi Sad broji oko dve hiljade vrabaca, a cela Srbija oko pedeset hiljada. Crna statistika beleži da je vrabac, ugrožena vrsta ptice, kako u Novom Sadu i Srbiji, tako i u zapadnoj Evropi. Nedavno je kod nas donet Pravilnik o strogoj zaštiti vrabaca: planinskog, španskog i vrapca kamenjarca, a zaštićeni su i pokućar (domaći vrabac) i poljski vrabac. Za njihovo hvatanje i prisvajanje zaprećene su i novčane kazne. Ipak, jedino rešenje za njihov opstanak je veća briga čoveka za ptice i postavljanje kućica za gnežđenje i hranilica, koje bi im pomogle u surovim gradskim uslovima.
Projekat obuhvata organizaciju radionica za izradu kućica za gnežđenje i hranilica od recikliranog materijala za manje ptice dupljarice (vrabac, senica, palčić, muharica, čvorak), kao i edukativna predavanja na temu separacije i odlaganja komunalnog otpada, kroz saradnju sa saradničkom institucijom.


Vitezi kneza Lazara
Vitezi Kneza Lazara - Miloš Obilić, Toplica Milan, Kosančić Ivan i Jug Bogdan sa svojih devet sinova, su oblikovali istoriju Srbije. Svojim junaštvom i podvizima u odbrani časti i pravoslavlja nad Balkanom, predstavljaju heroje tog perioda. Među njima najpoznatiji Miloš Obilić (takođe i Miloš Kobilić u nekim izvorima) legendarni srpski vitez iz srednjeg veka, je vitez koji je, prema tradiciji, ubio turskog sultana Murata u Kosovskoj bici. Miloš je slavljen kao heroj natprirodnog rođenja i snage (mitsko verovanje da je njegova majka bila vila i da je njegov otac bio zmaj); Miloš je dobio svoju snagu iz kobiljeg mleka (od čega potiče njegovo prezime Kobilić ili Kobilović). Ove priče i legende su osnova projekta - da se heroji tog perioda, na osnovu svojih junačkih podviga, uporede sa današnjim super herojima i tako kroz savremeni i pristupačniji način, približe današnjici i najmlađima. Na ovaj način, kroz igru/predstavu, deca idealizuju prave junake i uče se istoriji, srpskoj tradiciji, viteštvu i pravim vrednostima, časti i junaštvu.
Cilj projekta je edukacija predškolske dece Novog Sada o istorijskim herojima Kosova i Metohije, kroz savremen proces zaštite kulturnog identiteta i baštine Srba, sa pristupačnim likovima i prepoznatljivim govorom za decu.
Privredni otisak
Projekat prati Strategiju privrednog razvoja Grada Novog Sada kroz unapređenje tržišta i privrede na teritoriji Grada. Takođe, nudi mogućnost rešenje u strateškom planiranju lokalnog ekonomskog razvoja, koje zajednice koriste kako bi povećale produktivnost, razvile preduzetnički duh, poboljšale uslove za investiranje i konkurentnost lokalnih privrednih subjekata, kao i svoju konkurentnost u odnosu na druge lokalne zajednice.
„Privredni otisak“ se implementira u saradnji sa Gradom Novim Sadom i Regionalnom razvojnom agencijom sa Kosova i Metohije koja aktivno radi na podršci privrednicima i preduzetnicima sa teritorije Kosova i Metohije i rešava aktuelna pitanja za privredni razvoj svoje Opštine.
Program zadovoljava javni interes kroz razvoj i unapređenje privrednog sektora Novog Sada, sa ciljem razmene iskustava i primera dobre prakse iz regiona, kao i pružanje podrške privrednicima i preduzetnicima. Cilj je jačanje ekonomskog i privrednog sektora, razvoj preduzetničkog duha i pružanje povoljnog, prihvatljivog i društveno poželjnog privrednog otiska u Gradu.


Odvažne i neustrašive
Iako smo, kao društvo, napredovali u domenu poštovanja ljudskih prava i dostojanstva, žene koje imaju invaliditet, jedne su od najviše diskriminisanih grupa u Srbiji. Kako pokazuje istraživanje Pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana i misije OEBS u Srbiji, osobe sa invaliditetom čine oko 8 (osam) odsto ukupnog broja građana u Srbiji, a žene čine više od polovine tog procenta. To ih čini višestruko ugroženom kategorijom.
Osobe sa invaliditetom se suočavaju sa mnogim preprekama u svojoj borbi za jednakost. Iako su i muškarci i žene sa invaliditetom subjekti diskriminacije po osnovu svoje invalidnosti, žene sa invaliditetom su i više od toga jer je ta diskriminacija dvostruka: po osnovu pola (roda) i po osnovu invalidnosti.
Projekat jača i osnažuje žene sa invaliditetom, sa ciljem njihovog zapošljavanja i jačanja kompetencija u ovoj oblasti, kroz unapređenje kvaliteta života žena sa invaliditetom, razvoj veština i promociju rodne ravnopravnosti, ženskog stvaralaštva, njihovog prava i integriteta. Putem interaktivnih radionica i treninga, članice Udruženja „Sunce“ će imati priliku da razmenjuju iskustva, primere dobre prakse u oblasti ženskog preduzetništva i umrežavanjem jačaju svoje kapacitete.
Pokreni se za budućnost
Projekat obuhvata pitanje zapošljavanja mladih nastojeći da ih uključi u društveni život i omogući njihovo zaposlenje, pružanjem stručne savetodavne pomoći, pravnih radionica, kroz afirmaciju rodne ravnopravnosti, zaštitu ljudskih prava i unapređenje socijalne zaštite u cilju smanjenja migracije, projekat pruža podršku mladima i motiviše ih da ostanu na svojoj zemlji, u državi Srbiji.
Imajući u vidu da je jedan od strateških ciljeva politike zapošljavanja povećanje obuhvata mladih i efikasnosti programa i mera aktivne politike zapošljavanja prema kategorijama tražilaca zaposlenja koja imaju nepovoljniji status na tržištu rada, projekat podržava širenje usluga namenjenih mladima, koje povećavaju stepen njihove socijalne i radne uključenosti, te doprinose konkurentnijem zapošljavanju ovih kategorija zapošljivih lica.
Projekat prepoznaje nevladin sektor kao partnere državnom organu poput Nacionalne službe za zapošljavanje, te stvara sveobuhvatan i sistemski model koji omogućava uključivanje svih relevantnih aktera u stvaranju uslova za razvoj i unapređenje položaja mladih kroz kreiranje, implementaciju i praćenje mera politike zapošljavanja.

ANKETA

Unapređenje mera politike u oblasti zapošljavanja osoba sa invaliditetom
Projekat obuhvata pitanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom, sa akcentom na mlade i nezaposlene žene, nastojeći da ih uključi u društveni život pružanjem stručne savetodavne pomoći, pravnih radionica, kroz afirmaciju rodne ravnopravnosti, zaštitu ljudskih prava i unapređenje socijalne zaštite u okviru Programa: „Centar podrške“. Aktivno sprovodi politiku jačanja civilnog društva u Srbiji u cilju osnaživanja pojedinaca iz osetljivih društvenih grupa, sa akcentom na osobe sa invaliditetom koje su radno sposobne.
Imajući u vidu da je jedan od strateških ciljeva politike zapošljavanja povećanje obuhvata lica i efikasnosti programa i mera aktivne politike zapošljavanja prema kategorijama tražilaca zaposlenja koja imaju nepovoljniji status na tržištu rada, među kojima su i mladi i žene sa invaliditetom, projekat podržava širenje usluga namenjenih osobama sa invaliditetom koje zajedno sa drugim merama potencijalno i suštinski povećavaju stepen njihove socijalne i radne uključenosti, te doprinose konkurentnijem zapošljavanju ove kategorije teže zapošljivih lica. Projekat prepoznaje nevladin sektor kao partnere državnom organu poput Nacionalne službe za zapošljavanje, te stvara sveobuhvatan i sistemski model koji omogućava uključivanje svih relevantnih aktera u stvaranju uslova za razvoj i unapređenje položaja osoba sa invaliditetom kroz kreiranje, implementaciju i praćenje mera politike zapošljavanja.
-page-001.jpg)
Iz srca Srbije
Centar Srba sa Kosova i Metohije 28. juna 2019. godine, simbolično na Vidovdan, u periodu od 17 do 19 časova, organizuje u tržnom centru BIG, manifestaciju pod nazivom „Iz srca Srbije“. Manifestacija promoviše proizvode sa Kosova i Metohije u Gradu Novom Sadu sa ciljem da se domaći, tradicionalni proizvodi regiona nađu na novosadskoj trpezi. Na manifestaciji u okviru oko 10 štandova, biće izloženi proizvodi sa Kosova i Metohije. Manifestaciju podržava Gradska uprava za privredu Grada Novog Sada.
Cilj manifestacije je ohrabrivanje novosadskog stanovništva da kupuje tradicionalne i domaće proizvode sa Kosova i Metohije, kao i jačanje i razvoj privrede snabdevanjem različitih, kvalitetnih, tradicionalnih proizvoda sa sertifikatom iz regiona Kosova i Metohije.
Podrška socijalno-ekonomskoj integraciji lica sa
Kosova i Metohije u Novom Sadu
Projekat rešava aktivne probleme lica sa Kosova i Metohije pružanjem usluga kao asistenta (pomoć u kući pri oblačenju, kuvanju, spremanju stana) kao i pravne nedoumice u oblasti zapošljavanja i integracije u zajednicu za ostale članove Centra. Projekat podržava mehanizme i doprinosi očuvanju Srpske nacionalne zajednice i ostalih nealbanskih zajednica na teritoriji Grada Novog Sada. Nudi mogućnost rešavanja pitanja i prepreka za uspotavljanjem adekvatne socijalne zaštite stanovništva sa Kosova i Metohije.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju kao i Kancelarija za ljudska i manjinska prava svojim aktima, a Koordinacioni centar i predstavnici Srba u privremnoj skupštini Kosova i Metohije svojim predlogom, aktivno rade na razvoju i unapređenju socijalno-društvenim odnosa lica sa Kosova i Metohije a koja borave na teritoriji Novog Sada.
Danas samo 18% lica sa Kosova i Metohije ima sopstveni smeštaj, dok ostali žive u iznajmljenim stanovima (44%), kod rođaka i prijatelja (30%), u kolektivnim centrima (5%) i socijalnim institucijama (3%) navode podaci u Nacionalnoj strategiji. Od kada lica sa teritorije Kosova i Metohije borave na teritoriji Srbije, nisu rešeni njihovi pravni problemi koji se odnose na imovinska pitanja, radni status, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, i druga statusna i imovinska prava.
Podrška kulturnim programima od značaja za Grad Novi Sad
Radom na implementaciji projekata od značaja za kulturni razvoj Grada Novog Sada značajno će se doprineti Strategiji kroz podršku razvoja kulturnih sadržaja. Projekat Centra podstiče, pre svega, ustanove zaštite i druge relevantne ustanove, resore i sektore da u procesima upravljanja kulturnom baštinom stave veći fokus na njeno korišćenje, upravljanje, održavanje, interpretaciju i dostupnost programa u kulturi.
Takođe, kroz kulturne projekte Centra putem asistencije i edukativno-kulturnog angažmana na teritoriji Novog Sada, članovima Centra bi se pružila mogućnost integracije u zajednicu i omogućilo aktivno učešće u kulturnim dešavaima.